כל שנה עם בוא הסתיו מתקשטת הארץ באין ספור סוכות. הן מקומות בחצרות בתים, גינות משותפות ואפילו במרפסות פנטהאוזים.  אך לא כל מבנה שמעליו כמה ענפים ועל קירותיו תלויים שרשראות נייר שהכינו הילדים בגן היא סוכה כשרה, שכן ישנן מספר דרישות אותן חובה למלא על מנת להבטיח את קיום מצוות החג כהלכתן.   סוכה בהגדרתה הפשוטה היא "מבנה ארעי למחסה" התורה מצווה אלינו "בסוכות תשבו שבעה ימים" לזכר המבנים הארעיים, כלומר סוכות, בהם ישבו אבותינו בזמן שנדדו במדבר. אך בעוד כל מבנה שתקימו יוכל להיקרא "סוכה", על מנת לקיים את מצוות חג הסוכות יש לבנות סוכה כשרה, כזו העונה על דרישות מינימליות כפי שנאמר בתורה ונקבע על ידי חכמי העבר, וההלכות מתייחסות לגודל הסוכה, מקום בנייתה, חומרי הבניה ואפילו מתי יש להקים ולפרק אותה.

סוכה כשרה – הגודל כן קובע

סוכה כשרה יכולה לבוא בגדלים שונים, ואפילו בצורות שונות שכן היא אינה חייבת להיות מרובעת, אך על מנת שתהיה כשרה גודלה המינימלי צריך להיות 58 סנטימטר רבוע וגובהה לפחות 80 סנטימטר. את הסוכה יש לבנות משלוש דפנות לפחות, כאשר כל אחת מהן בגודל של לפחות 56 סנטימטר, ואלו המעוניינים להוסיף דופן רביעית מוזמנים לעשות זאת, בתנאי שגודלה הוא לפחות טפח, יחידת מידה השווה ל-8 סנטימטרים. מכאן והאלה ניתן "להדר", כלומר להגדיל את הסוכה על פי רצונכם כאשר על גודלה המינימלי של הסוכה אין הגבלה גורפת, אך עדות או חצרות מסוימות נוהגים להגביל את גבוה או שטחה על פי קביעות הרבנים.

הסכך השומר עלינו

הסכך אולי נתן לסוכה את שמה, את תקנות הכשרות קובעות יש יש להתקינו רק אחרי ששלד הסוכה בנוי ועומד. גודלו של הסכך נקבע על פי גדול הסוכה, ולכן אין פירוט בנוגע לגודל מינימלי, אך ההלכות מפרטות את החומר בו יש להשתמש לבניית הסכך וצפיפות הענפים. סכך כשר צריך להיות עשוי מחומר טבעי שלא עבד עיבוד המאפשר לו לקבל טומאה. הסכך צריך להיות בעל מרווחים המאפשרים לראות דרכו את הכוכבים, אך מצד שני הוא גם אמור לספק צל ליושבים תחתיו ולכן אסור שיהיו בו מרווחים העולים על 24 סנטימטר.

איפה בונים?

אין חובה לבנות את הסוכה על האדמה, ומותר לבנות אותה במרפסת הבית שלכם – כל עוד המרפסת הינה תחת כיפת השמיים. במידה והמרפסת היא מקורה או יש ישירות מעליה מרפסת של השכנים מלמעלה, מקום זה פסול. במידה ויש ברשותכם אזור כגון חצר או מרפסת בעלת גג נפתח, תוכלו לבנות שם את הסוכה כל עוד הגג נפתח לפני תחילת הבניה ונשאר פתוח עד סיום בנייתה. במהלך החג מותר לסגור את הגג כאשר יורד גשם, אך בעת קיום מצוות החג, כגון אכילה או ברכת ארבעת המינים, חובה על הגג להיות פתוח. למבחר הסוכות שלנו חצו כאן!